English
نما آهنگ ها
رباعیات خیام
اكنون كه ز خوشدلي بجز نام نماند
يك همدم پخته جز مي خام نماند
دست طرب از ساغر مي باز مگير
امروز كه در دست بجز جام نماند!

ايكاش كه جاي آرميدن بودي
يا اين ره دور را رسيدن بودي
كاش از پي صد هزار سال از دل خاك
چون سبزه اميد بردميدن بودي!
تک آهنگ ها

شب خیام و فیتز جرالد در سیتی‌سنتر اصفهان برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری ایمنا، شب‌های بخارا مجالسی در گرامیداشت بزرگان فرهنگ و هنر ایران و خارج از ایران است که از سوی مجله فرهنگی هنری بخارا برگزار می‌کند.

دوماهنامه‌ای فرهنگی و هنری بخارا به مدیر مسئولی و سردبیری علی دهباشی از مرداد و شهریور ۱۳۷۷ آغاز شد و در هر شماره از این مجله، یادنامه ای از مفاخر فرهنگی و هنری ایران و جهان نیز ارایه می شود. علی دهباشی پیش از آن سردبیر مجله کِلک به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی کسری حاج سیدجوادی بود.

در ادامه سلسله مجالس شبهای بخارا، "شب خیام و فیتزجرالد" با سخنرانی "مسعود الگونه" و "علی دهباشی" در مرکز علمی کاربردی سیتی سنتر اصفهان برگزار می شود. هم‌چنین در این برنامه متنی از "دیک دیویس" نویسندۀ انگلیسی دارندۀ دکترای ادبیات فارسی همراه با ترجمه‌ای از "مصطفی حسینی" قرائت خواهد شد؛ ضمن اینکه در بخش دیگر این برنامه فیلم "حقیقت گمشده" به کارگردانی "محمدعلی فارسی" نمایش داده می شود، این فیلم به ترجمه‌ گمشده دفتر شعر خیام توسط ادوارد فیتز جرالد می‌پردازد.

گفتنی است، اگرچه عمر خیام نیشابوری در زمینۀ علوم ریاضی و اخترشناسی تبحر داشته، عمدۀ شهرت جهانی وی به خاطر رباعیاتش بوده است، اما بسیاری معتقدند که اگر "ادوارد فیتزجرالد" ترجمۀ آزاد رباعیات خیام به زبان انگلیسی را در سال ۱۸۵۹ میلادی منتشر نکرده بود، خیام به این اندازه شناخته شده و محبوب نمی‌شد.

شب خیام و فیتز جرالد، سه‌شنبه هشتم خردادماه ساعت ۱۷ در مرکز علمی کاربردی سیتی سنتر اصفهان برگزار خواهد شد.

علاقمندان برای حضور در این برنامه می توانند نام خود را به شماره ۰۹۱۳۱۰۱۵۳۴۰ ارسال کنند.


بازدید : 1362 17 خرداد 1397 ساعت 10:08 ق.ظ
خبرنامه
كتاب شناسيتحلیل شخصیت خیام
پدیدآورنده: محمد تقی جعفری تبریزی
ناشر: تهران، کیهان - 1364
تعداد صفحه: 365
ادامه
خیام پژوهان

ادوارد فیتزجرالد