English
نما آهنگ ها
رباعیات خیام
اكنون كه ز خوشدلي بجز نام نماند
يك همدم پخته جز مي خام نماند
دست طرب از ساغر مي باز مگير
امروز كه در دست بجز جام نماند!

ايكاش كه جاي آرميدن بودي
يا اين ره دور را رسيدن بودي
كاش از پي صد هزار سال از دل خاك
چون سبزه اميد بردميدن بودي!
تک آهنگ ها

روزنامه کومسومولسکایا پراوادا و اشعار خیام

روزنامه "کومسومولسکایا پراوادا" در روسیه از 31 اکتبر 2012 سری جدیدی از کتاب بزرگان شعر جهان را منتشر کرد که هر سه شنبه با یک شاعر به روی کیوسک های این کشور پهناور می رود. این روزنامه 90 ساله روسیه، هر هفته مجموعه ای از اشعار یکی از شاعران بزرگ جهان را در قالب یک کتاب با قیمت 109 روبل منتشر می کند که حکیم عمر خیام نهمین شاعر در لیست این مجموعه است.

دستکم معرفی 50 شاعر جهان در برنامه این روزنامه قرار دارد. این مجموعه بیشتر شاعران روس را در بر می گیرد و با اشعار الکساندر پوشکین آغاز می شود. ویلیام شکسپیر (2)، دانته (6)، حکیم عمر خیام (9)، آنا آخماتووا (25)، گوته (26)، فدریکو گارسیا لورکا (32) و اسکار وایلد (40) از جمله شاعرانی اند که در این مجموعه معرفی می شوند. این روزنامه پیشتر مجموعه های موفق از بزرگترین نویسندگان جهان و نیز بزرگترین هنرمندان جهان را به روس ها شناسانده است. این روزنامه در معرفی خود از این مجموعه آورده که بزرگترین شاعران هزاره گذشته را برگزیده، شاعرانی که اشعارشان زندگی انسان ها را دگرگون می کند.

اشعاری که می تواند شما را دگرگون کند؛ شاید البته مشابه سخنان ولادیمیر پوتین باشد که در یک گفتگوی بزرگ رسانه ای در ژوئن 2007 به رباعیات خیام اشاره کرد و گفت: کتابی از اشعار خیام را اخیرا همسرم به من هدیه داده که سخت شیفته اش شده ام و خواندن آن را به همه توصیه می کنم.

 
خبرنامه
كتاب شناسيتحلیل شخصیت خیام
پدیدآورنده: محمد تقی جعفری تبریزی
ناشر: تهران، کیهان - 1364
تعداد صفحه: 365
ادامه
خیام پژوهان

ادوارد فیتزجرالد